A falmászás erejével

Ismered ezt a mondást: „Ha nem repülhetsz, fuss! Ha nem futhatsz, menj! Ha nem mehetsz, csússz! De bárhogy is legyen: mozogj!” – Ifjabb dr. Martin Luther King
Azért tartottuk fontosnak, hogy ezzel az idézettel kezdjünk, mert nagyon is igaz ez a falmászásra. A falmászás egy úgynevezett terápiás mozgásforma, ami megtanítja a gyerekeket a kitartásra, a bizalmuk fejlesztésére és a logikus gondolkozásra. Amellett, hogy több területen fejleszt ez a tevékenység, nem mehetünk el amellett a tény mellett, hogy remek szórakozási és kikapcsolódási lehetőséget biztosít, amely ráadásul az összes porcikánkat megmozgatja. Az is bizonyított tény, hogy a falmászás növeli a fizikai és mentális teljesítőképességet, valamint hatékony pedagógiai eszköz.
Lássuk, milyen jótékony hatásai vannak a falmászásnak fizikailag:
– egyensúly és koordináció fejlesztés
– részképességek fejlesztése
– állóképesség fejlesztése
– tartásjavítás
– hajlékonyság
A személyiség formálásának hatásai:
– magabiztosság
– önbecsülés és önbizalom
– jó helyzetfelismerés
– problémamegoldó képesség
– logikus gondolkozás
– kreativitás
– bátorság, határozottság
– fegyelmezettség
Pszichés hatásai:
– kitartás
– (ön)fegyelem
– félelem legyőzése
Azoknak is remek „sport”, akik mozgásszervi rehabilitációra vagy gyógypedagógiában szorulnak segítségre, hiszen rájuk kifejezetten erős hatással lesznek a fent felsorolt hatások.
A rehabilitációban, – ezen belül a hanyagtartás, gerincferdülés és a lúdtalpban – nyújt kifejezetten erős segítséget. Ennek a mozgásformának köszönhetően javul az állóképesség, az izmok megnyúlnak, illetve a talpizmok aktivizálódnak.
A gyógypedagógiában pedig a tanulási és viselkedés zavarok (pl. hiperaktivitás) területén tapasztaltak pozitív hatást. Az ilyen zavarokkal küzdő gyerekeknek már maga a mozgás is nagy segítség, de érdemes kipróbálni egy kifejezetten ilyen komplex mozgásformát is.
Nálunk is kipróbálhatjátok a falmászást: https://izgiland.hu/